Natural Burnishing Floor Pads, 24″ Diameter, White, 5/Carton
Login to View Prices
Take your floors to the next level with a natural and synthetic fiber, burnishing floor pad that removes unsightly scratches and scuff marks from floors. Add a brilliant, glossy shine to floors that welcomes customers and gives the right impression from the start. Value pad constructed from durable fibers that require less replacement. For use with ultra, high-speed burnishers (1,500 to 3,000 RPM).
Additional information
| Weight | 4.6350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.70 × 24.40 × 5.80 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Floor Pads Application | Burnishing |
| Color Family | White |
| For Use With | Rotary Floor Machines (1,500-3,000 RPM) |
| Applicable Material | Finished Floors |
| Global Product Type | Burnish/Buff Floor Pads |
| Diameter | 24" |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Natural/Synthetic Blend |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507985495 |
| MPN | BWK4024NAT |
| Brand | Boardwalk® |














Reviews
There are no reviews yet.