N-Ferno 6892 Fr Winter Hard Hat Liner – 3-Layer Modacryliccotton Shoulder Length
Login to View Prices
N-Ferno 6892 FR Winter Hard Hat Liner – 3-layer, Modacrylic/Cotton, Shoulder Length – Modacrylic, Cotton, Fleece – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Head Liner |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | N-Ferno |
| Features | Three Layer Thermal Liner |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6892 |
| Product Name | 6892 FR Winter Hard Hat Liner – 3-layer, Modacrylic/Cotton, Shoulder Length |
| Application/Usage | Sledding |
| Manufacturer Part Number | 16892 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>To protect your head and neck from the elements, the 6892 FR 3-Layer Hard Hat Liner has three layers of insulation and flame-resistant protection: twill shell, foam mid-layer and modacrylic/cotton lining. Shoulder-length shell and lining are made with 60 percent modacrylic and 40 percent cotton twill for ultimate protection from cold-related and fire-related injuries. Mid-layer lining fits comfortably under hard hats without bulking. Foam insulation provides an additional layer of thermal protection. Hook-and-loop closure creates a customizable fit. Attach four exterior, hook-and-loop closures to the interior of a hard hat for extra security and warmth. Elastic strip on forehead keeps the liner snug against the face to trap body heat in. Small pockets by ears hold regular-size hand warmers (not included). For extra face coverage, attach N-Ferno 6870, 6872 or 6874 mouth covers (not included). Liner is perfect for workers in construction, drilling/mining and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>6892 FR Winter Hard Hat Liner – 3-layer, Modacrylic/Cotton, Shoulder Length</li> <li>4 x Evenly spaced straps</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 5.12 oz |









