N-Ferno 6887 2-Layer Winter Headband – Fleece Spandex
Login to View Prices
N-Ferno 6887 2-Layer Winter Headband – Fleece, Spandex – 1 Each – 8.5″ Height x 0.5″ Width x 7.3″ Length – Black – Spandex, Polyester, Fleece
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Headband |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Fleece |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 8.5" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | N-Ferno |
| Length | 7.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6887 |
| Product Name | 6887 2-Layer Winter Headband – Fleece, Spandex |
| Manufacturer Part Number | 16887 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with a thermal fleece lining, the 6887 2-Layer Winter Headband traps heat for head and ear warmth in mild to extreme cold conditions. Spandex/polyester, outer layer stretches and conforms to most head sizes. With a contoured shape, it provides full coverage for both the ears and forehead. Low-profile design can be worn alone or under a hard hat. Reflective accent on the back keeps workers safe and visible in low-light conditions. Headband is ideal for those working in construction, transportation, warehousing and more. Wear it during recreational activities, such as hunting, climbing and running.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |









