N-Ferno 6878 Winter Hard Hat Liner W Neoprene Mouthpiece Kit – 3-Layer
Login to View Prices
N-Ferno 6878 Winter Hard Hat Liner w/ Neoprene Mouthpiece Kit – 3-Layer – Polyester, Polyester Fleece, Neoprene, Fleece, Elastic – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Head Liner |
| Cleaning Method | Machine Wash |
| Material Composition | 100% Polyester |
| Product Color | Black |
| Product Material | Elastic |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Height | 1.5" |
| Width | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | N-Ferno |
| Features | Three Layer Thermal Liner |
| Length | 15.5" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6878 |
| Product Name | 6878 Winter Hard Hat Liner w/ Neoprene Mouthpiece Kit – 3-Layer |
| Application/Usage | Sledding |
| Manufacturer Part Number | 16878 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6878 3-Layer Hard Hat Liner with Mouth Cover Kit keeps workers warm in cold environments with its full-face coverage. The 6867 Hard Hat Liner has three layers of insulation: quilted outer shell, foam mid-layer and polyester fleece lining. Water-resistant, 1mm neoprene, 6874 Thermal Mouth Cover is warm and breathable yet soft and stretchy for a heat-trapping, close fit. Shell design prevents mouth cover from being sucked into the mouth for plenty of breathing space and protection from the cold air. Remove detachable mouth cover when needing air or to talk. Liner fits comfortably under hard hats without bulking. Hook-and-loop closure has a secure fit to prevent the cover from moving around during any task. Attach four exterior, hook-and-loop closures to the interior of a hard hat for extra security and warmth. Elastic strip on the forehead keeps the liner snug against the face to trap body heat in and cold stays out. Small pockets by ears hold regular-size hand warmers (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>6867 3-Layer Winter Hard Hat Liner</li> <li>6874 Detachable Thermal Neoprene Mouthpiece</li> <li>4 x Evenly spaced straps</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |











