N-Ferno 6815 Stretch Cap – Full Face – Polyester – Black
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Cap |
| Material Composition | 100% Polyester |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Height | 15.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | N-Ferno |
| Length | 10.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6815 |
| Product Name | 6815 Stretch Cap – Full Face |
| Manufacturer Part Number | 16815 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with stretchable, 100 percent polyester fabric, this 6815 Full Face Stretch Cap is a perfect accessory to keep your ears and head warm in cold weather. Fabric creates a snug fit that keeps cold out. Cap is formfitting and covers everything on your face except your eyes. Stretchy material provides room for most head sizes yet is formfitting to combat the cold. It even fits over the wide lip on hard hats to trap heat. Cap is great when wanting to stay warm but not wanting extra material underneath headgear. It's a happy medium for both warmth and protection.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |











