N-Ferno 6495 Rechargeable Heated Vest with Battery Power Bank, Fleece/Polyester, 4X-Large, Black
Login to View Prices
Out of stock
The N-Ferno 6495 Rechargeable Heated Vest features a battery power bank (7.2 V/5,000 mAh) and four heating zones around the neck collar, mid-back, and left and right chest for all-day warmth in cold to extreme conditions. This heated vest features 80 g of insulation and serves as a low-bulk mid-layer option that traps body heat and fits comfortably under bulky winter jackets and gear. A wind-resistant polyester performance exterior provides protection from the elements and a fleece lining around the collar adds warmth for all-day use. The heated vest offers warmth without compromised mobility, featuring stretchable spandex blend on the sides for a comfortable fit. Unlike typical boxy and bulky winter gear, this lightweight vest is designed for a more athletic, snug fit to keep the heating zones close to the body for maximum warmth. This vest features an elastic bungee waist for a snug and adjustable fit that keeps cold air out and a zippered closure makes for easy on and off.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 12.00 × 2.00 in |
| Size Group | 4X-Large |
| Apparel Type | Vest |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Batteries Included | Yes |
| Heat Settings | 3 |
| Voltage | 7.2 V |
| Heat Zones | Neck |
| Number of Pockets | 5 |
| Color(s) | Black |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color Family | Black |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476417071 |
| MPN | 41707 |
| Brand | ergodyne® |




















Reviews
There are no reviews yet.