Multi-Program Handwriting Paper, 30 lb Bond Weight, 3/4″ Long Rule, Two-Sided, 8 x 10.5, 500/Pack
Login to View Prices
Rulings conform to Zaner-Bloser™ and/or D’Nealian™ handwriting programs. Bright tablet paper ruled on both sides with red baselines, blue dotted midlines and blue headlines.
Additional information
| Weight | 2.9600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 7.90 × 2.10 in |
| Footnote 1 | D'Nealian is a registered trademark of D.N. Thurber. Zaner-Bloser is a registered trademark of Zaner-Bloser Inc. |
| Sheet/Roll Size | 8 x 10.5 |
| Global Product Type | Manuscript & Handwriting Sheets |
| Special Features | 3/4" (Long) Ruling-Has dotted line and skip space of 3/8" each. Conforms to Zaner-Bloser™ Grade K. |
| Paper Rule Size | 3/4" |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Paper Basis Weight (lb) | 30 lb Bond |
| Paper Ruling | Two-Sided Long |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 00000000000000 |
| MPN | PZP2609 |
| Brand | Pacon® |










Reviews
There are no reviews yet.