Mop Head, Looped, Enviro Clean With Tailband, Large, White, 12/Carton
Login to View Prices
Patented, mildew-resistant DuPont® material is designed to meet clean room (Class 1000) applications for lint reduction. Ideal for cleanup of food service areas, hospitals, and areas with hazardous chemical spills. Made from 100% recycled, cotton/synthetic blend fibers that are interlocked for strength, launderability, and less linting. Fibertac-processed mops last three times longer than comparable mops. Durable, double-sewn tailband. Handle sold separately.
Additional information
| Weight | 11.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 11.80 × 11.30 in |
| Mop Head Style | Looped End |
| Mop Head Type | Wet Mop |
| Mop Head Color | White |
| Mop Head Material | Synthetic |
| Global Product Type | Wet Mop Heads |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Headband Size | 1.25" |
| Green Information | Made from 100% recycled, cotton/synthetic blend fibers. |
| Headband Color | Yellow |
| Mop Head Size | Large |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 50% |
| For Use With | Boardwalk® 603, 605, 620 |
| Washable | Yes |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 50% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Application | Floor Maintenance |
| UPC | 749507982227 |
| MPN | BWK8003 |
| Brand | Boardwalk® |














Reviews
There are no reviews yet.