MooreCo Economy Pouf Stool / Ottoman – Large – Plywood, Hardwood18″ x 18″ x 16.5″ – Foam – 1 Each
Additional information
| Brand | MooreCo, Inc |
|---|---|
| Product Type | Ottoman |
| Seat Material | Foam |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Hardwood |
| Height | 16.5" |
| Width | 18" |
| Depth | 18" |
| Certifications & Standards | TAA |
| Brand Name | MooreCo |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | MooreCo, Inc |
| Product Name | Economy Pouf Stool / Ottoman – Large |
| Manufacturer Part Number | 960001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Economy Pouf Stool/Ottoman offers soft seating that makes a bold statement in any environment. Compact form saves floor space while also making this stool perfect for classroom configurations. Mix with Essentials by Moore Co. Shapes Stools (sold separately) for a flexible, configurable environment. This large, TAA-compliant stool is ideal for adults. Upholstered in a durable, neutral gray fabric, the frame is made using construction-grade plywood and hardwood for durability and flexibility. High-density, CAL117-2013 compliant foam provides seating comfort. Nylon, cushioned glides on bottom base allow easier movement.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |













