MONO Air Pen-Type Correction Tape, Refillable, Clear Applicator, 0.19″ x 236″
Login to View Prices
Experience effortlessly light application from start to finish with MONO Air Touch Refillable Correction Tape. Features Air Touch System that allows users to easily apply correction tape even with the lightest touch. Pivoting tape head and unique tape lock system that automatically stops tape and provides smooth, skip-free application. Convenient slender pen-style applicator with protective tip cover that prevents damage during storage. Write over dry correction tape immediately after application. Excellent tape adhesion to paper enables clean copying and easy rewriting. Easy to refill with snap-in cartridge.
Additional information
| Weight | 0.0600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.30 × 2.36 × 0.87 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| For Use With | Tombow® 68697 |
| Refill(s) | Tombow® 68697 |
| Correction Tapes Type | Refillable |
| Tape Length | 236" |
| Line Coverage | 1 |
| Case Color(s) | Clear |
| Tape Width | 0.19" |
| Global Product Type | Refillable Correction Tapes |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 50085014686964 |
| MPN | 68696 |
| Brand | Tombow® |













Reviews
There are no reviews yet.