Money/Rent Receipt Book, Two-Part Carbonless, 6.69 x 2.75, 50 Receipts/Book, 5 Books/Pack
Login to View Prices
197 in stock
SKU:
ABFDC2701
Categories: Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Office
Provide proof of receipt and keep accurate records for cash, check, credit and money order payments. Multipart format lets you retain a copy for your files, while the carbonless paper produces clean, smudge-free results. Preprinted forms provide space for name, date, transaction type, payment amount and more to ensure accurate record keeping. With consecutive numbering on each set, Adams® Money/Rent Receipt Books make it easy to keep track of your sales and rent payments.
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.19 × 2.75 × 0.34 in |
| Sheet Size | 7.19 x 2.75 |
| Form Size | 6.69 x 2.75 |
| Form Binding | Glued/Gummed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Print and Ruling Color(s) | Blue |
| Numbering | Preprinted Top Right |
| Paper Stock | 15 lb Bond |
| Numbering Color(s) | Red |
| Principal Heading(s) | Receipt |
| Color Family | White |
| Form Type Details | Invoice/Receipt |
| Global Product Type | Sales & Work Order Forms |
| Dated/Undated | Undated |
| Interpack Quantity Descript | 50 Receipts/Book, 5 Books/Pack |
| Copy Paper Color(s) | Canary |
| Paper Color(s) | White |
| Forms Per Page | 1 |
| Copy Types | Two-Part Carbonless |
| Format Indicator | Book |
| Forms per Pad/Book | 50 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Form Quantity (Total) | 250 |
| UPC | 087958270129 |
| MPN | DC2701 |
| Brand | Adams® |
Be the first to review “Money/Rent Receipt Book, Two-Part Carbonless, 6.69 x 2.75, 50 Receipts/Book, 5 Books/Pack” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.