ModernWare ModernWare Designer 20 oz Paper Bowls – 24 / Pack – Disposable – White – Paper Body – 12 / Carton
Additional information
| Brand | AJM Packaging Corporation |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Container Type | Pack |
| Kitchenware Type | Bowl |
| Disposable | Yes |
| Kitchenware Details | 1 x Bowl |
| Quantity Per Container | 24 |
| Product Color | White |
| Volume | 20 fl oz |
| Product Material | Paper |
| Diameter | 7.8" |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.8" |
| Width | 13" |
| Brand Name | ModernWare |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | AJM Packaging Corporation |
| Product Name | ModernWare Designer 20 oz Paper Bowls |
| Manufacturer Part Number | DB20MW012 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Paper dinnerware features a sturdy, thick paper construction that provides a high level of bend-resistance to hold heavier foods without worry. Clay-coated surface prevents liquids from soaking through to hold wet foods for longer. Disposable material provides an easy way to clean up after each use. Raised, rounded rim creates a classical appearance for use in any setting.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |











