Modeling Dough Bucket, 3 lbs, Assorted Colors, 6 Buckets/Set
Login to View Prices
Crayola Dough is a blendable, crumble-free modeling dough that encourages kids to play and create! Smooth, super-soft and infinitely squeezable, the dough responds easily to small hands. Perfect for sharing and group play in classrooms, at parties and more, it inspires hours of creative play. Stock up for classroom projects or arts and crafts activities at home. All varieties are packaged in airtight containers with snug-fitting lids to keep the dough soft and pliable when not in use.
Additional information
| Weight | 20.7800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.19 × 13.06 × 5.25 in |
| Product Packaging | Bucket |
| Global Product Type | Non-Drying Modeling Clay |
| Color(s) | Assorted |
| Age Recommendation | Ages 3 and Up |
| Clay/Pottery Type | Modeling Dough |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Conforms to ASTM D 4236 |
| Color Assortment | Violet |
| Weight | 20.78 lbs |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071662900168 |
| MPN | 570016 |
| Brand | Crayola® |















Reviews
There are no reviews yet.