HON Mod Wall Mounted Storage | Open | 48″W | Traditional Mahogany Finish
Login to View Prices
HON Mod Wall Mounted Storage | Open | 48″W | Traditional Mahogany Finish
HON Mod Wall Mounted Storage | Open | 48″W | Traditional Mahogany Finish – 48″ x 14″ x 39.8″ – Finish: Mahogany
Additional information
| Weight | 48.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.56 × 54.38 × 4.44 in |
| Material(s) | Laminate |
| Overall Depth | 14" |
| Overall Height | 39.75" |
| Color(s) | Traditional Mahogany |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Global Product Type | Office & All-Purpose Storage Cabinets |
| Overall Width | 48" |
| Ship Class Code | S |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966437298 |
| MPN | HLPLWMH48.LTM1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Storage Cabinet |
| product-color-finish | Mahogany |
| color-finish-details | <p>Laminate Surface</p> |
| shape | Rectangle |
| brand-name | HON |
| features | Stain Resistant |
| manufacturer | The HON Company |
| product-name | Mod Wall Mounted Storage, Open, 48"W, Traditional Mahogany Finish |
| dimensions | 39.8" Height x 48" Width x 14" Depth |
| product-line | Mod |
| application-usage | Storage |
| manufacturer-part-number | HONPLWMH48LT1 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | This wall-mounted storage is part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. The contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. The 48" wide Mod storage cabinet mounts on the wall to add storage space without sacrificing floor space. Its open interior offers several cubic feet of storage space. Optional doors (sold separately) can be added to increase privacy. Durable, Traditional Mahogany laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Traditional Mahogany matches other Mod elements (sold separately) so you can create an office suite to fit your needs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136536.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 48.10 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.