HON Mod HLPLRW6630 Work Surface
Login to View Prices
HON Mod HLPLRW6630 Work Surface
HON Mod HLPLRW6630 Work Surface – 66″ x 30″ – Finish: Slate Teak
Additional information
| Weight | 101.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.36 × 71.34 × 4.00 in |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Top Material | Laminate |
| Color Family | Teak |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Top Thickness | 1" |
| For Use With | HON® Mod Legs and Bases |
| Overall Width | 66" |
| Height (Max) | 1" |
| Overall Depth | 30" |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH. |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Color | Slate Teak |
| Ship Class Code | S |
| Special Features | 66" Top |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966437519 |
| MPN | HLPLRW6630.LSL1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Work Surface |
| product-color-finish | Slate Teak |
| shape | Rectangle |
| brand-name | HON |
| features | Durable |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLRW6630 |
| product-name | Mod HLPLRW6630 Work Surface |
| dimensions | 66" Width x 30" Depth |
| product-line | Mod |
| manufacturer-part-number | HONPLRW6630LS1 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | This laminate worksurface is part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. The contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Add the 66" wide rectangular worksurface to a Mod base (sold separately) to create a complete table or desk. Durable, Slate Teak laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Slate Teak matches other Mod elements (sold separately) so you can create an office suite to fit your needs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136555.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.