HON Mod HLPLPSBBF Pedestal
Login to View Prices
HON Mod HLPLPSBBF Pedestal
HON Mod HLPLPSBBF Pedestal – 15″ x 20″ x 28″ – 3 x Box, File Drawer(s) – Finish: Slate Teak
Additional information
| Weight | 46.6900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.56 × 22.44 × 18.13 in |
| Global Product Type | Vertical Desk Pedestals |
| Ship Class Code | F |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Color Family | Teak |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Special Features | Box/Box/File Format |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Color(s) | Slate Teak |
| Edge Detail Profile | Square |
| Glide/Feet Details | Four Fixed-Height Glides |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Caster Indicator | No |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | No |
| Overall Height | 28" |
| Drawer Depth-Box Drawer | 19" |
| Drawer Depth-File Drawer | 19" |
| Overall Width | 15" |
| Overall Depth | 20" |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Drawer Configuration | Box/Box/File |
| Number of Drawers | 3 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966437236 |
| MPN | HLPLPSBBF.LSL1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Pedestal |
| total-number-of-drawers | 3 |
| drawer-type | File |
| file-size-supported | Legal |
| product-color-finish | Slate Teak |
| brand-name | HON |
| features | Stain Resistant |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLPSBBF |
| product-name | Mod HLPLPSBBF Pedestal |
| dimensions | 28" Height x 15" Width x 20" Depth |
| product-line | Mod |
| application-usage | File |
| manufacturer-part-number | HONPLPSBBFLS1 |
| marketing-information | This 15" wide support pedestal is part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. The contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Support pedestal increases the storage capacity of your Mod workstation while also supporting one end of a MOD worksurface. Two box drawers hold office supplies and personal items, and one file drawer organizes paperwork. File drawer is equipped with standard hangrails to hold either letter-size or legal-size hanging files. Drawers open fully to give easy access to all contents. Steel ball-bearing, drawer suspensions operate easily and quietly. Durable, Slate Teak laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Slate Teak matches other Mod elements (sold separately) so you can create an office suite to fit your needs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136527.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.