HON Mod HLPLRS4224 Return Shell
Login to View Prices
HON Mod HLPLRS4224 Return Shell
HON Mod HLPLRS4224 Return Shell – 42″ x 24″ x 29″ – Finish: Traditional Mahogany
Additional information
| Weight | 34.6840 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.56 × 58.75 × 3.88 in |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Top Material | Laminate |
| Ship Class Code | F |
| Color(s) | Traditional Mahogany |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Color Family | Mahogany |
| Overall Width | 42" |
| Top Thickness | 1" |
| For Use With | To create an "L" workstation add a desk shell or credenza shell |
| Global Product Type | Reversible Returns |
| Return Orientation | Reversible |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Base Material | Laminate |
| Depth (Max) | 24" |
| Overall Height | 29" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966437168 |
| MPN | HLPLRS4224.LTM1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Return Shell |
| product-color-finish | Traditional Mahogany |
| brand-name | HON |
| features | Stain Resistant |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLRS4224 |
| product-name | Mod HLPLRS4224 Return Shell |
| dimensions | 29" Height x 42" Width x 24" Depth |
| product-line | Mod |
| application-usage | Workstation |
| manufacturer-part-number | HONPLRS4224LT1 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | This 42" wide return shell is part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. The contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Combine the return shell with a Mod desk or credenza shell to create a spacious L-workstation. Desktop grommets help organize power and data cables. Durable, Traditional Mahogany laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Traditional Mahogany matches other Mod elements (sold separately) so you can create an office suite to fit your needs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136514.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.