HON Mod HLPLPMBF Pedestal
Login to View Prices
HON Mod HLPLPMBF Pedestal
HON Mod HLPLPMBF Pedestal – 15″ x 20″ x 20″ – 2 x Box, File Drawer(s) – Finish: Traditional Mahogany
Additional information
| Weight | 63.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.81 × 22.44 × 18.13 in |
| Caster Indicator | Yes |
| Global Product Type | Vertical Desk Pedestals |
| Drawer Configuration | Box/File |
| Color(s) | Traditional Mahogany |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Mahogany |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Edge Detail Profile | Square |
| Number of Drawers | 2 |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | No |
| Ship Class Code | S |
| Pedestal Types | Freestanding: 3/4-Height |
| Overall Height | 20" |
| Drawer Depth-Box Drawer | 19" |
| Special Features | Box/File Format |
| Caster Details | Four Non-Locking Swivel Casters |
| Drawer Depth-File Drawer | 19" |
| Overall Width | 15" |
| Overall Depth | 20" |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966437106 |
| MPN | HLPLPMBF.LTM1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Pedestal |
| total-number-of-drawers | 2 |
| drawer-type | File |
| file-size-supported | Legal |
| product-color-finish | Traditional Mahogany |
| brand-name | HON |
| features | Stain Resistant |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLPMBF |
| product-name | Mod HLPLPMBF Pedestal |
| dimensions | 20" Height x 15" Width x 20" Depth |
| product-line | Mod |
| application-usage | File |
| manufacturer-part-number | HONPLPMBFLT1 |
| marketing-information | This 15" wide mobile pedestal is part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. The contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Mobile pedestal increases the storage capacity of your Mod workstation. One box drawer holds office supplies and personal items, and one file drawer organizes paperwork. File drawer is equipped with standard hangrails to hold either letter-size or legal-size hanging files. Drawers open fully to give easy access to all contents. Steel ball-bearing, drawer suspensions operate easily and quietly. Four durable casters enable easy movement throughout the work space. Durable, Traditional Mahogany laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Traditional Mahogany matches other Mod elements (sold separately) so you can create an office suite to fit your needs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136504.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.