HON Mod HLPLDR66LM Door
Login to View Prices
HON Mod HLPLDR66LM Door
HON Mod HLPLDR66LM Door – 66″ – Finish: Slate Teak
Additional information
| Weight | 12.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.00 × 50.19 × 1.25 in |
| Material(s) | Laminate |
| Overall Depth | 0.75" |
| Global Product Type | Hutch Doors |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Color Family | Teak |
| Product Compostability Indi | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Overall Height | 14.83" |
| Color(s) | Slate Teak |
| Door Quantity | 2 |
| Ship Class Code | S |
| Overall Width | 16.37" |
| For Use With | HON® 66"W Mod Desk Hutch |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966436857 |
| MPN | HLPLDR66LM.LSL1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Door |
| product-color-finish | Slate Teak |
| brand-name | HON |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLDR66LM |
| product-name | Mod HLPLDR66LM Door |
| dimensions | 66" Width |
| product-line | Mod |
| manufacturer-part-number | HONLDR66LMLS1 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | These laminate doors are part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Easily attach these two doors to a 66" MOD desk hutch or wall-mounted storage to increase privacy and add a finished look. Durable, Slate Teak laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Slate Teak matches other Mod elements (sold separately) so you can create an office suite to fit your needs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136488.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 2 / Set |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.