Mod L-Station Double Pedestal Desk Bundle, 66″ x 72″ x 29″, Slate Teak
Login to View Prices
Out of stock
Mod offers any workspace, big or small, straightforward, no-nonsense design, exceptional durability and versatility that stands the test of time. This double pedestal L-station desking solution lets you protect what’s important and provides easy access to personal items, office supplies, and more. Cancel cord confusion with handy desktop grommets designed to organized power and data cables. Avoid scratches, spills, and stains with a durable, easy-to-clean laminate. Steel ball-bearing drawer suspensions operate easily and quietly. Bundle includes a Mod Desk Shell, two Mod Supporting Pedestals and a Mod Return Shell.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 334.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 101.19 × 174.37 × 70.75 in |
| Worksurface Width | 66" |
| Ship Class Code | V |
| Worksurface Depth | 72" |
| Overall Depth (Max) | 72" |
| Color Family | Teak |
| Product Compostability Indi | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Standards |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | L & U Desks & Workstations |
| Worksurface/Base Color | Slate Teak |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Weight (Fully Assembled) | 334.9 lbs |
| Base Material | Laminate |
| Series Name | HON® Mod |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Worksurface Material | Laminate |
| Pedestal Count | 2 |
| Overall Height (Max) | 29" |
| Book Box Indicator | No |
| Overall Width (Max) | 66" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Drawer Type | Right: File/File |
| Pedestal Types | Full-Height |
| Number of Drawers | 5 |
| UPC | 197503921281 |
| MPN | HONMOD072 |
| Brand | HON® |
















Reviews
There are no reviews yet.