HON Mod HLPLXS72 Worksurface Stiffener
Login to View Prices
HON Mod HLPLXS72 Worksurface Stiffener
HON Mod HLPLXS72 Worksurface Stiffener – Graphite, Black
Additional information
| Weight | 7.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65.60 × 4.25 × 4.50 in |
| Ship Class Code | F |
| Color(s) | Graphite |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Table Cross-Bars & Supports |
| Overall Depth | 1.5" |
| Material(s) | Reinforced Steel |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Overall Height | 1.5" |
| Special Features | For 72" Worksurfaces |
| For Use With | HON® Mod 72" Worksurfaces |
| Size | 60w x 1.5d x 1.5h |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Overall Width | 60" |
| UPC | 194966536434 |
| MPN | HLPLXS72.BLKP |
| Brand | HON® |
| product-type | Worksurface Stiffener |
| product-color | Black |
| color-family | Dual Color |
| brand-name | HON |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLXS72 |
| product-name | Mod HLPLXS72 Worksurface Stiffener |
| product-line | Mod |
| manufacturer-part-number | HONPLXS72B |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | External stiffener is part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Made of sturdy, reinforced steel, this external stiffener should be added to a Mod 72" worksurface to add rigidity and stability. It delivers additional strength to the worksurface to keep it straight and sturdy. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136480.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.