HON Mod HLPLCS6624 Credenza Shell
Login to View Prices
HON Mod HLPLCS6624 Credenza Shell
HON Mod HLPLCS6624 Credenza Shell – 66″ x 24″ x 29″ – Finish: Slate Teak
Additional information
| Weight | 95.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.80 × 70.75 × 3.75 in |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Top Material | Laminate |
| Global Product Type | Credenza Desk Shells |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Color Family | Teak |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Top Thickness | 1" |
| Color(s) | Slate Teak |
| Overall Width | 66" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Base Material | Laminate |
| Depth (Max) | 24" |
| Overall Height | 29" |
| For Use With | To create a "U" workstation, you must order all three: the desk shell, the bridge and the credenza. To create an "L" configuration, you must order both: the return shell and the credenza. |
| Ship Class Code | S |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966436543 |
| MPN | HLPLCS6624.LSL1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Credenza Shell |
| product-color-finish | Slate Teak |
| brand-name | HON |
| features | Grommet |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLCS6624 |
| product-name | Mod HLPLCS6624 Credenza Shell |
| dimensions | 29" Height x 66" Width x 24" Depth |
| product-line | Mod |
| application-usage | Workstation |
| manufacturer-part-number | HONLCS6624LS1 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | This 66" wide credenza shell is part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. The contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Credenza shell is nonhanded for versatile use. Combine the credenza shell with a Mod return shell to create an L-workstation. To create a U-workstation, add a bridge and nonhanded desk shell. Storage pedestals are sold separately. Desktop grommets help organize power and data cables. Metal-to-metal fastening system allows precise assembly. Durable, Slate Teak laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Slate Teak matches other Mod elements (sold separately) so you can create an office suite to fit your needs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136462.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.