MK540 Wireless Combo, 2.4 GHz Frequency/30 ft Wireless Range, Black
Login to View Prices
Connect your keyboard and mouse with one tiny Logitech® Unifying USB receiver. You’ll get a reliable, encrypted and wireless connection up to 30 ft away with virtually no delays or dropouts. The keys have been optimized for improved accuracy and reduced noise. Your fingers will immediately feel at home on the familiar key surface and layout. The palm rest and adjustable tilt legs keep you comfortable for long stretches at the desk. The wireless mouse’s contoured shape and soft rubber side grips are designed to fit comfortably in either your right or left palm. Enhanced tracking and precise cursor control keep you in command. Convenient and essential hot keys give you direct access to media, calculator and battery check functions. Preset Function keys can even be personalized in Logitech Options to meet your specific needs. Your keyboard won’t require new batteries for 36 months and your mouse stays powered for 18 months. The keyboard is spill resistant to 60 ml of liquid and abrasion resistant key printing ensures your keys won’t quickly fade.Package Includes: Logitech® Unifying Receiver; (3) AA Alkaline Batteries; User Documentation
Additional information
| Weight | 2.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.60 × 7.90 × 2.90 in |
| Mouse Depth | 3.84" |
| Keyboard Height | 0.94" |
| Keyboard Depth | 7.61" |
| Keyboard Width | 18" |
| Mouse Height | 1.32" |
| Operating System Compatibil | Windows® 7, 8, 10 |
| Ship Class Code | J |
| Batteries Required | Yes |
| Package Includes | User Documentation |
| Ergonomic | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Mouse Type | Optical |
| Keyboard Design | Full-Size |
| Batteries Included | Yes |
| Mouse Width | 2.42" |
| Connector/Port/Interface | USB 2.0 |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Global Product Type | Wireless Keyboard & Mouse Combinations |
| Maximum Wireless Range | 30 ft |
| Number of Keys | 104 |
| Color(s) | Black |
| Type of Batteries Required | AA |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Wrist Rest | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 097855137265 |
| MPN | 920-008671 |
| Brand | Logitech® |














Reviews
There are no reviews yet.