Mistique Hot Paper Cups, 16 oz, Mistique Design, 50/Sleeve, 20 Sleeves/Carton
Login to View Prices
Polycoated paper cups are designed to hold hot beverages, making them ideal for serving coffee, tea and hot chocolate. Heat-sealed seams and interlocked bottoms prevent leaks and help retain heat.
Additional information
| Weight | 32.1800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.00 × 19.69 × 13.00 in |
| Material(s) | Single-Sided Poly Paper (SSP) |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Theme | Mistique |
| For Use With | LK316FBR, TLB316-0004, TLP316-0007, TLP316PP, LB3161-00007, LK316B-0004, LK316W-0007, OPT316, OPT316B |
| Cup Type | Hot Cup |
| Global Product Type | Hot Drink Cups |
| Interior Volume Capacity | 16 oz |
| Color(s) | Brown |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165921168 |
| MPN | 316MS-0029 |
| Brand | SOLO® |















Reviews
There are no reviews yet.