Mini LED HD Beamer TX-127, 2,000 lm, 1280 x 720 Pixels
Login to View Prices
With this portable and light Technaxx native mini LED HD 720P projector TX-127 you not only have a projector for photos, videos and audio files, you also have a multimedia player with 27″ to 150″ projection size, a native resolution of 1280 x 720 pixels, manual focus adjustment and am integrated 3 W speaker. It is connectable with PC, notebook, tablet, smartphone and gaming consoles via AV, VGA, or HDMI. Playback of video, photo and audio files from USB, MicroSD or external hard disk (not included) is possible. The powerful integrated 40,000 hours long life LED with a brightness of 2,000 lm and the low-noise and low-light leaking system makes your film/video screenings an enjoyable experience for family and friends. With the remote control (included), easy handling is possible directly from the sofa.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 3.2630 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.42 × 4.13 × 7.48 in |
| Width | 5.91" |
| Network Ready | No |
| Ship Class Code | H |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Connector/Port/Interface | VGA |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Height | 3.15" |
| Color(s) | White/Gray/Black |
| Resolution (Native) | 1280 x 720 Pixels |
| Depth | 8.27" |
| Speakers | 3 W |
| Lamp Life | 40,000 h |
| Screen Size (Projected Dist | 27" – 150" |
| Keystone Correction | ±15° Horizontal |
| Reverse/Invert | Yes |
| Model Name/Number | TX-127 |
| Ceiling Mountable | No |
| Video Input | VGA |
| Multimedia Projectors Contr | Sound Mode |
| Brightness | 2,000 lm |
| Technology | LCD/LED |
| Global Product Type | Multimedia Projectors |
| Audio Output | AUX Port |
| Video Output | VGA |
| Weight | 2.16 lbs |
| Zoom Type | Optical |
| Lamp Type | LED |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 810016320319 |
| MPN | 4869 |
| Brand | TECHNAXX® |













Reviews
There are no reviews yet.