Mini Golf Set, 12 Balls/6 Putters/18 Rings/3 Target Holes
Login to View Prices
The Champion Sports Mini Golf Set is packed with fun and will bring the entire family together! It is a great learning tool for children to grasp the basic skills of putting, hand-eye coordination, and concentration while keeping the practice fun and friendly. The set of six 24″ putters are made with a durable plastic shaft and head, with foam grips for easy handling. Also included are 12 solid foam balls that can roll on any surface, and 18 plastic target rings.Package Includes: (18) Plastic Rings; (6) 24″ Putters; (3) Target Holes; (2) Blue Balls; (2) Green Balls; (2) Orange Balls; (2) Purple Balls; (2) Red Balls; (2) Yellow BallsNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 19.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.00 × 17.00 × 12.00 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Sports/Games Equipment |
| Package Includes | (2) Yellow Balls |
| Diameter | 5" (Target) |
| Playground/Gymnasium Sets T | Mini Golf Set |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 710858025192 |
| MPN | MGSET |
| Brand | Champion Sports |




















Reviews
There are no reviews yet.