Mineral-Reinforced High-Density Waste Can Liners, 33 gal, 22.1 mic, 33″ x 46″, Natural, 25 Bags/Roll, 10 Rolls/Carton
Login to View Prices
24 in stock
SKU:
HERZ6646WNR01
Categories: Janitorial & Sanitation, Trash Bags, Can Liners & Dispensers
Mineral-reinforced, high-density liners provide excellent lifting strength with minimal stretching. Split- and puncture-resistant polyethylene construction accommodates heavier items and the random sharp object. Star-sealed bottom helps distribute weight more evenly while minimizing the potential for messy leaks.
Additional information
| Weight | 15.2600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 4.31 × 13.00 in |
| Waste Bag Thickness | 22.1 mic |
| Waste Bag Material(s) | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Global Product Type | HDPE Waste Can Liners |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Height | 46" |
| Ship Class Code | B |
| Grade | Extra Heavy-Duty |
| Color(s) | Natural |
| Width | 33" |
| Maximum Volume Capacity | 33 gal |
| Maximum Volume Range | 31 to 40 gal |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 098241117328 |
| MPN | Z6646WN R01 |
| Brand | Heritage |
Be the first to review “Mineral-Reinforced High-Density Waste Can Liners, 33 gal, 22.1 mic, 33″ x 46″, Natural, 25 Bags/Roll, 10 Rolls/Carton” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.