Microsoft Surface Laptop Studio 2 14.4″ Touchscreen Convertible (Floating Slider) 2 in 1 Notebook – Intel Core i7 13th Gen i7-13700H – Intel Evo Platform – 16 GB – 512 GB SSD – Platinum
Login to View Prices
164 in stock
Versatility to create, power to perform
Cutting-edge design. Over 2x more power. And a 14.4″ touchscreen. Surface Laptop Studio 2 is a laptop like no other.
- With 16 GB of memory, users can run many programs without losing execution
- The 14.4″ 2400 x 1600 screen provides a great movie watching experience
- 512 GB total SSD capacity is enough to store your essential documents and files, favorite songs, movies and pictures
- 19 Hours battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
Additional information
| Weight | 4.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.10 × 12.70 × 0.87 in |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Line | Surface Laptop Studio 2 |
| Keyboard Localization | English,French |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Drive Type | SSD |
| Operating System Platform | Windows |
| Graphics Memory Accessibili | Shared |
| Form Factor | Convertible (Floating Slider) |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Model | i7-13700H |
| Display Screen Technology | PixelSense |
| Maximum Battery Run Time | 19 Hours |
| Screen Resolution | 2400 x 1600 |
| Screen Size | 14.4" |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Package Contents | <ul><li> Surface Laptop Studio 2 2 in 1 Notebook</li><li> Power Supply</li><li> Quick Start Guide</li><li> Safety And Warranty Documents</li><li> Surface Slim Pen 2</li></ul> |
| Maximum Power Supply Wattag | 102 W |
| Wireless LAN | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Graphics Controller Manufac | Intel |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Total Installed System Memo | 16 GB |
| Total Solid State Drive Cap | 512 GB |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Gray |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Color | Platinum |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Maximum Supported System Me | 64 GB |
| Number of Thunderbolt 4 Por | 2 |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Features | Corning Gorilla Glass 5 |
| Intel Evo Platform | Yes |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Operating System | Windows 11 |
| Application/Usage | Business |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Manufacturer Website Addres | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| UPC | 0 |
| MPN | ZRG-00001 |
| Brand | Microsoft |












Reviews
There are no reviews yet.