microSDHC Memory Card with SD Adapter, UHS-I U1 Class 10, 16 GB
Login to View Prices
186 in stock
SKU:
CELS1MSDHU116G
Categories: Data Storage Media & Supplies, Technology
Photo and video storage for phones, tablets, and more. Compatible for use with cameras, smartphones and tablet PCs. Adapter allows for use in full sized SD devices.
Additional information
| Weight | 1.4320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.91 × 3.66 × 0.20 in |
| Global Product Type | microSDHC Memory Cards |
| Ship Class Code | H |
| Memory Cards Class Type | UHS-I U1 Class 10 |
| Memory Card Compatibility | microSDHC |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 731969518014 |
| MPN | S1MSDHU116G |
| Brand | Centon |
Be the first to review “microSDHC Memory Card with SD Adapter, UHS-I U1 Class 10, 16 GB” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.