Micromicr Micr Toner Cartridge – Alternative for Hp 83a
Login to View Prices
microMICR MICR Toner Cartridge – Alternative for HP 83A – Laser – Standard Yield – 1500 Pages – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | microMICR Corporation |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Additional Warranty Informati | <p>WE WARRANTY UP TO 1 YEAR AFTER PURCHASE</p> |
| Typical Print Yield | 1500 Pages |
| Compatible To OEM Part Number | CF283A |
| MICR | Yes |
| Compatible To OEM Brand | HP |
| Yield Type | Standard |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | microMICR |
| Compatibility | <b>HP LaserJet PRO Printers:</b><br /> <ul> <li>M201DW</li> <li>M125MFP</li> <li>M127MFP</li> <li>M225MFP</li> <li>M125a mfp</li> <li>M125nw mfp</li> <li>M127fn mfp</li> <li>M127fs mfp</li> <li>M127fw mfp</li> <li>M201dw mfp</li> <li>M201n mfp</li> <li>M225dn mfp</li> <li>M225dw mfp</li> </ul> |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| Product Name | MICR Toner Cartridge – Alternative for HP 83A |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-83A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Toner cartridge with new MICR toner is designed for use with HP LaserJet Pro M201DW and M225MFP Series and matching Troy series. Cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |













