Metal Dust Pan, 12 x 14, 5″ Handle, 20-Gauge Steel, Black
Login to View Prices
339 in stock
SKU:
BWK04212EA
Categories: Brooms, Brushes & Dusters, Janitorial & Sanitation
Durable, black, metal dust pan is made from a single piece of steel for the ultimate in strength. Constructed from strong, 20-gauge steel and protected by a baked enamel finish that is meant to withstand heavy use. Portable and sturdy dust pan provides long service life, even with extended use. Includes a built-in hang-up or lanyard hole for convenient storage.
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 12.00 × 2.00 in |
| Width | 12" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Handle Length | 5" |
| Overall Length | 14" |
| Global Product Type | Metal Scoop Dustpans |
| Material(s) | 20-Gauge Steel |
| Color(s) | Black |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507986812 |
| MPN | BWK04212EA |
| Brand | Boardwalk® |
Be the first to review “Metal Dust Pan, 12 x 14, 5″ Handle, 20-Gauge Steel, Black” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.