Metal Bookcase, Four-Shelf, 34.5w x 12.63d x 59h, Putty
Login to View Prices
21 in stock
SKU:
HONS60ABCL
Categories: Faculty & Office Furniture, SCHOOL SUPPLIES
34-1/2w x 12-5/8d. Shelves adjust in 1/2″ increments. Straight sides and backs allow flush alignment. Shelf count includes bottom of bookcase. Bookcases ship assembled.
Additional information
| Weight | 77.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.19 × 36.06 × 60.88 in |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Standard Multi-Shelf Bookcases |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Overall Height | 59" |
| Special Features | Four Shelves—Three Adjustable |
| Overall Width | 34.5" |
| Overall Depth | 12.63" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 24% |
| Total Recycled Content Perc | 36% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 12% |
| Color(s) | Putty |
| Material(s) | Steel |
| Number of Shelves | 4 |
| Color Family | Beige |
| UPC | 641128720564 |
| MPN | HS60ABC.L |
| Brand | HON® |
Be the first to review “Metal Bookcase, Four-Shelf, 34.5w x 12.63d x 59h, Putty” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.