Message Stamp, RECEIVED, Pre-Inked One-Color, Red
Login to View Prices
Get your message across clearly and accurately with a crisp, clean impression every time. A message stamp with build in pad that contains a microporous ink surface to ensure clarity. The soft-touch grip stamper casing provides effortless stamping. The built-in, flip-open lid prevents accidental messes and eliminates the needs for an external pad. The pre-inked stamper lasts for thousands of impressions.
Additional information
| Weight | 0.0950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 2.44 × 1.31 in |
| Stamp Type | Message |
| Global Product Type | Message Stamps |
| Ink Color(s) | Red |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Impression Width | 1.69" |
| Ink Types | Pre-Inked |
| Impression Height | 0.56" |
| Frame/Housing Material(s) | ABS Plastic |
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547100677 |
| MPN | UNV10067 |
| Brand | Universal® |














Reviews
There are no reviews yet.