Merriam-Webster 11th Edition Collegiate Dictionary Printedelectronic Book
Login to View Prices
Merriam-Webster 11th Edition Collegiate Dictionary Printed/Electronic Book – 1664 Pages – Hardcover, CD-ROM – English – PC, Mac
Additional information
| Brand | Merriam-Webster, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printed/Electronic Book |
| Number Of Pages | 1664 |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 2.1" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 9.9" |
| Category | Dictionary |
| Brand Name | Merriam-Webster |
| Language | English |
| Manufacturer | Merriam-Webster, Inc |
| Product Name | 11th Edition Collegiate Dictionary |
| Distribution Media/Method | CD-ROM |
| Manufacturer Part Number | 8095 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Revised and updated for 2014, this Eleventh Edition dictionary defines the current, active vocabulary of American English. As a consistently ranked top-selling hardcover dictionary by Nielsen BookScan, this edition features over 225, 000 definitions and more than 42, 000 usage examples in 1, 664 pages. Newly added words and meanings are featured across a variety of fields including technology, entertainment, health, science and society. Special sections include A Handbook of Style, foreign words and phrases, and biographical names and geographical names. Dictionary also includes an electronic version of the dictionary and a free one-year online subscription. Print version features a jacketed hardcover and thumb-notched for quick reference.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |



