Melamine Dry Erase Board with Aluminum Frame, 24″ x 18″, White Surface, Anodized Aluminum Frame
Login to View Prices
Aluminum framed, sleek and modern melamine board that’s built with added strength and durability. The writing space is encompassed with a simple, classic, slim-line frame design that fits in with any office or workspace. The smooth, melamine surface is great for meetings and presentations. Full length integrated maker tray. Mounts horizontally with included hardware. Dry erase markers and eraser are sold separately.Package Includes: (1) Marker Rail; (1) Mounting Kit
Additional information
| Weight | 3.4800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.18 × 19.88 × 1.94 in |
| Package Includes | (1) Mounting Kit |
| Frame Color/Finish | Anodized |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Cubicle/Workspace |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Melamine |
| Board Height | 18" |
| Board Width | 24" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547436226 |
| MPN | UNV43622 |
| Brand | Universal® |

















Reviews
There are no reviews yet.