Medline Oral Digital Stick Thermometer – Reusable, Latex-free – For Oral – White
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Digital Thermometer |
| Temperature Reading | Celsius |
| Readout Time | 30 Second |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.8" |
| Width | 2.3" |
| Brand Name | Medline |
| Features | Latex-free |
| Length | 7.8" |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | Oral Digital Stick Thermometer |
| Display Screen | LCD |
| Application/Usage | Oral |
| Manufacturer Part Number | MDS9950H |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Oral thermometer delivers fast, accurate results with just the press of a button. Digital thermometer quickly displays an easy-to-read temperature in about 30 seconds on a large LCD. One-piece snap case offers greater convenience in a reusable design.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |





