Marcal 100% Recycled, Jumbo Roll Paper Towels – 2 Ply – 11″ x 9″ – 210 Sheets/Roll – White – Fiber Paper – Lint-free, Dye-free, Perforated, Hypoallergenic, Fragrance-free, Non-chlorine Bleached – For General Purpose – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Marcal Manufacturing, LLC |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Full Size | 11" x 9" |
| Sheets Per Roll | 210 |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Marcal |
| Features | Non-chlorine Bleached |
| Manufacturer | Marcal Manufacturing, LLC |
| Product Name | 100% Recycled, Jumbo Roll Paper Towels |
| Application/Usage | General Purpose |
| Manufacturer Part Number | 6210 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Recycled towels feature U-Size-It sheets for flexibility and less waste. Each perforated roll is individually wrapped for convenient, sanitary storage. Perforated design lets you create smaller or larger sheets. Green Seal certified towels are whitened without chemicals containing chlorine bleach and have no added dyes or fragrances. Strong towels are virtually lint-free and absorbent so they are great for cleanup jobs. Each roll includes 140 two-ply sheets. Towels are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Marcal 100% Recycled, Jumbo Roll Paper Towels – 2 Ply – 11″ x 9″ – 210 Sheets/Roll – White – Fiber Paper – Lint-free, Dye-free, Perforated, Hypoallergenic, Fragrance-free, Non-chlorine Bleached – For General Purpose – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Marcal Manufacturing, LLC |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Full Size | 11" x 9" |
| Sheets Per Roll | 210 |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Marcal |
| Features | Non-chlorine Bleached |
| Manufacturer | Marcal Manufacturing, LLC |
| Product Name | 100% Recycled, Jumbo Roll Paper Towels |
| Application/Usage | General Purpose |
| Manufacturer Part Number | 6210 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Recycled towels feature U-Size-It sheets for flexibility and less waste. Each perforated roll is individually wrapped for convenient, sanitary storage. Perforated design lets you create smaller or larger sheets. Green Seal certified towels are whitened without chemicals containing chlorine bleach and have no added dyes or fragrances. Strong towels are virtually lint-free and absorbent so they are great for cleanup jobs. Each roll includes 140 two-ply sheets. Towels are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Marcal 100% Recycled, Jumbo Roll Paper Towels – 2 Ply – 11″ x 9″ – 210 Sheets/Roll – White – Fiber Paper – Lint-free, Dye-free, Perforated, Hypoallergenic, Fragrance-free, Non-chlorine Bleached – For General Purpose – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Marcal Manufacturing, LLC |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Full Size | 11" x 9" |
| Sheets Per Roll | 210 |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Marcal |
| Features | Non-chlorine Bleached |
| Manufacturer | Marcal Manufacturing, LLC |
| Product Name | 100% Recycled, Jumbo Roll Paper Towels |
| Application/Usage | General Purpose |
| Manufacturer Part Number | 6210 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Recycled towels feature U-Size-It sheets for flexibility and less waste. Each perforated roll is individually wrapped for convenient, sanitary storage. Perforated design lets you create smaller or larger sheets. Green Seal certified towels are whitened without chemicals containing chlorine bleach and have no added dyes or fragrances. Strong towels are virtually lint-free and absorbent so they are great for cleanup jobs. Each roll includes 140 two-ply sheets. Towels are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
Marcal 100% Recycled, Jumbo Roll Paper Towels – 2 Ply – 11″ x 9″ – 210 Sheets/Roll – White – Fiber Paper – Lint-free, Dye-free, Perforated, Hypoallergenic, Fragrance-free, Non-chlorine Bleached – For General Purpose – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Marcal Manufacturing, LLC |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Full Size | 11" x 9" |
| Sheets Per Roll | 210 |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Marcal |
| Features | Non-chlorine Bleached |
| Manufacturer | Marcal Manufacturing, LLC |
| Product Name | 100% Recycled, Jumbo Roll Paper Towels |
| Application/Usage | General Purpose |
| Manufacturer Part Number | 6210 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Recycled towels feature U-Size-It sheets for flexibility and less waste. Each perforated roll is individually wrapped for convenient, sanitary storage. Perforated design lets you create smaller or larger sheets. Green Seal certified towels are whitened without chemicals containing chlorine bleach and have no added dyes or fragrances. Strong towels are virtually lint-free and absorbent so they are great for cleanup jobs. Each roll includes 140 two-ply sheets. Towels are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |








