Manila Laminated Spine Shelf File Folders, Straight Tabs, Letter Size, Manila, 100/Box
Login to View Prices
169 in stock
SKU:
PFX11035
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
Built tough to handle big loads. Heavy-duty Manila folder has polylaminate reinforcement on bottom to prevent bursting or splitting. Durable double-ply, straight cut end tabs with embossed score for easy label placement.
Additional information
| Weight | 8.4900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 10.00 × 5.10 in |
| File Folder Height | 9.5" |
| Color Family | Manila |
| File Tab Color | Manila |
| File Tab Style | End Tab |
| File Tab Cut | Straight |
| File Folder Color | Manila |
| Global Product Type | End Tab File Folders |
| File Folder Size Type | Letter |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| File Folder Width | 12.25" |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| Green Information | Contains a minimum of 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| UPC | 078787110359 |
| MPN | 11035 |
| Brand | Pendaflex® |
Be the first to review “Manila Laminated Spine Shelf File Folders, Straight Tabs, Letter Size, Manila, 100/Box” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.