Manila Fastener Folders with Bonded Lesspace Fasteners, 2 Fasteners, Letter Size, Manila Exterior, 50/Box
Login to View Prices
55 in stock
SKU:
PFXM13U13
Categories: File Folders, Portable & Storage Box Files, Office
The classic Manila folder with the added security and organization of 2″ capacity fasteners. Durable reinforced top. Manila stock.
Additional information
| Weight | 3.9770 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.20 × 10.40 × 3.30 in |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Cover Material | 11-pt Manila |
| Cover Color | Manila |
| Color Family | Manila |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Folder Size | Letter |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| UPC | 078787121454 |
| MPN | M13U13 |
| Brand | Pendaflex® |
Be the first to review “Manila Fastener Folders with Bonded Lesspace Fasteners, 2 Fasteners, Letter Size, Manila Exterior, 50/Box” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.