Magnetic Glass Dry Erase Board, 36″ x 24″, Opaque White Surface
Login to View Prices
Durable magnetic glass board presents a fine dry erase surface for everyday use. Glass surface never stains or ghosts. It is easy to clean and is perfect for extensive use. There is no visible mounting hardware-it’s all on the back of the board, providing seamless and clean aesthetics. Without crevices or nooks for dirt or marker residue to collect in, it looks new for a life-time. Opaque white glass prevents show-through, so it looks great mounted on any type of surface.
Additional information
| Weight | 17.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.80 × 26.60 × 2.00 in |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Surface Material | Steel |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Surface Color | Opaque White |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 560375011303 |
| MPN | GL070101 |
| Brand | MasterVision® |




















Reviews
There are no reviews yet.