Magnetic Chalkboard with Decor Frame, 30″ x 20″, Black Surface, White Wood Frame
Login to View Prices
13 in stock
Experience the perfect blend of style and functionality with our Magnetic Chalkboard. With its wood style frame, this modern chalkboard features a clean, contemporary design that effortlessly enhances any office, classroom, or home décor. Jot down your daily tasks, inspirational quotes, or even the night’s menu with ease, thanks to its versatile magnetic writing surface. Whether you prefer standard chalk or liquid chalk markers, the quality black matte chalk surface ensures smooth writing and resists ink staining and ghosting with minimal cleaning care, providing long-lasting performance. Mounting hardware and instructions are included for quick and easy installation, and you can choose to hang it vertically or horizontally to suit your space. For your convenience, the board comes with two white chalk pencils and two pin-it magnets. Unlock your creativity, organize your thoughts, and post inspiring messages.Package Includes: Mounting Hardware; Instructions
Additional information
| Weight | 5.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.50 × 22.50 × 2.00 in |
| Surface Use Rating | Heavy/Frequent Use |
| Board Surface Type(s) | Chalk |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Surface Material | Painted Steel |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Global Product Type | Chalk Boards – Cubicle/Workspace |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Board Height | 20" |
| Surface Color | Black |
| Frame Material | Wood |
| Board Width | 30" |
| Board Depth | 1" |
| Mounting Details | Universal Horizontal/Vertical Wall-Mount System (Included) |
| Package Includes | Instructions |
| Frame Color/Finish | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 817894020737 |
| MPN | 2073U00-01 |
| Brand | U Brands |

















Reviews
There are no reviews yet.