Magic Greener Tape, 1″ Core, 0.75″ x 75 ft, Clear, 24/Pack
Login to View Prices
Scotch 3/4″W Magic Greener Tape – 25 yd Length x 0.75″ Width – 1″ Core – 24 / Pack – Matte Clear
Additional information
| Weight | 2.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.05 × 5.40 × 2.70 in |
| Attribute1Name | Invisible Tape |
| Brand Name | Attribute10Value |
| Attribute2Name | No |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Manufacturer Website Addres | Attribute18Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Assembly Required | Attribute8Value |
| Attribute17Name | 81224P |
| Marketing Information | Scotch Magic Greener Tape is an even more environmentally friendly version of the original matte finish, invisible tape containing recycled or plant-based material. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is also photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1025881486.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| Attribute14Name | 3/4"W Magic Greener Tape |
| Attribute15Name | Magic Greener |
| Attribute3Name | Matte Clear |
| Attribute12Name | Writable Surface |
| Tape Length | 25 yd |
| Attribute23Name | <p>Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser</p> |
| Recycled Content | Attribute7Value |
| Attribute20Name | 24 / Pack |
| Core Diameter | 1" |
| Attribute13Name | 3M |
| Attribute11Name | Tear Resistant |
| Recycled | Yes |
| Product Series | Attribute9Value |
| Attribute22Name | 0.75" |
| Attribute16Name | Office |
| UPC | 051141955780 |
| MPN | 812-24P |
| Brand | 3M |



















Reviews
There are no reviews yet.