Mad Catz The Authentic F.R.E.Q. 2 Gaming Headset, Black – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – Over-the-head – Binaural – Circumaural – Omni-directional Microphone – Black
Additional information
| Brand | Mad Catz, Inc |
|---|---|
| Product Type | Gaming Headset |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited</p> |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Microphone Design | Boom |
| Country Of Origin | China |
| Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Mad Catz |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer | Mad Catz, Inc |
| Product Model | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Name | The Authentic F.R.E.Q. 2 Gaming Headset, Black |
| Manufacturer Part Number | AF13C1INBL00 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gaming headset combines professional-grade gaming audio and advanced comfort for a complete experience. Individually tuned, 40mm neodymium drivers unearth every audio detail to easily pinpoint teammates and enemy movements with ease. Unrivaled positional awareness and tournament-grade chat quality provide the difference between winning and losing. Ear cups are fitted with polyurethane memory foam to provide exceptional comfort for long-term gameplay. Suspension headband can fit seamlessly onto any head size. Advanced omnidirectional microphone picks up your voice clearly to ensure that you're heard. When you're taking a break from chat, the microphone effortlessly retracts into the body of the headset, extending back in action with ease. Smart inline controller provides easy access to volume and mic controls. Simple 3.5mm connection provides plug-and-play compatibility with a range of formats including PC, Mac, PS4, Xbox One as well as mobile and smart devices.</p> |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Mad Catz The Authentic F.R.E.Q. 2 Gaming Headset, Black – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – Over-the-head – Binaural – Circumaural – Omni-directional Microphone – Black
Additional information
| Brand | Mad Catz, Inc |
|---|---|
| Product Type | Gaming Headset |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited</p> |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Microphone Design | Boom |
| Country Of Origin | China |
| Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Mad Catz |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer | Mad Catz, Inc |
| Product Model | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Name | The Authentic F.R.E.Q. 2 Gaming Headset, Black |
| Manufacturer Part Number | AF13C1INBL00 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Gaming headset combines professional-grade gaming audio and advanced comfort for a complete experience. Individually tuned, 40mm neodymium drivers unearth every audio detail to easily pinpoint teammates and enemy movements with ease. Unrivaled positional awareness and tournament-grade chat quality provide the difference between winning and losing. Ear cups are fitted with polyurethane memory foam to provide exceptional comfort for long-term gameplay. Suspension headband can fit seamlessly onto any head size. Advanced omnidirectional microphone picks up your voice clearly to ensure that you're heard. When you're taking a break from chat, the microphone effortlessly retracts into the body of the headset, extending back in action with ease. Smart inline controller provides easy access to volume and mic controls. Simple 3.5mm connection provides plug-and-play compatibility with a range of formats including PC, Mac, PS4, Xbox One as well as mobile and smart devices.</p> |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |













