Machine Stretch Film, 20″ x 5,000 ft, 20.3 mic, (80-Gauge), Clear
Login to View Prices
All-purpose, high-quality, machine-cast stretch film is designed for a variety of machine-film applications. Featuring high pre-stretch, it helps prevent breaks during the wrap cycle and spills during transportation. Differential cling helps reduce the instance of loads sticking together.
Additional information
| Weight | 21.2454 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Global Product Type | Stretch Film Machine Wraps |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Self-Adhering | Yes |
| Pallet Type | B and C |
| Length | 5,000 ft |
| Thickness/Gauge | 20.3 Micron/80-Gauge |
| Pallet Load Type | Type C (Irregular) |
| Compliance Standards | Approved by the U.S. Postal Service |
| Width | 20" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547998922 |
| MPN | UNVM205080 |
| Brand | Universal® |












Reviews
There are no reviews yet.