Iron Horse 3200 Rivet Shelving, Four-Shelf, 36w x 18d x 60h, Gray
Login to View Prices
Iron Horse rivet shelving is designed for heavy-duty use. The boltless design allows for quick and easy assembly. The powder coated finish is rust resistant and durable. The Iron Horse® shelving unit can be assembled either horizontally or vertically, depending on your storage needs. Each unit includes black laminate decking. Steel four-shelf unit holds a total capacity of 3,200 lb evenly distributed. Assemble with a rubber mallet (not included) in less than 30 minutes. Shelving is made of heavy-duty riveted steel construction.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 27.2600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.88 × 16.50 × 3.50 in |
| Overall Width | 36" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Overall Depth | 18" |
| Material(s) | Steel |
| Color Family | Gray |
| Maximum Weight Capacity | 3,200 lbs |
| Overall Height | 60" |
| Shelf Depth | 17.32" |
| Shelf Thickness | 0.35" |
| Global Product Type | Multiuse Shelving, Open |
| Number of Shelves | 4 |
| Shelf Capacity (Weight) | 800 lbs |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 029404209956 |
| MPN | 20995 |
| Brand | Hirsh Industries® |













Reviews
There are no reviews yet.