M185 Wireless Mouse, 2.4 GHz Frequency/30 ft Wireless Range, Left/Right Hand Use, Black
Login to View Prices
The Logitech® M185 wireless mouse is a simple, reliable mouse with plug and play wireless connectivity. The tiny plug and forget nano receiver pops into any USB port for a long range reliability, advanced 2.4 GHz wireless connection. The M185 works with Windows®, Mac®, Chrome OS™, or Linux®-system based computers, and has a comfy, contoured shaped design that feels good in either hand.Package Includes: Nano Receiver; (1) AA Battery; User Documentation
Additional information
| Weight | 0.3020 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.70 × 5.83 × 3.58 in |
| Ship Class Code | J |
| Batteries Required | Yes |
| Buttons | 3 |
| Package Includes | User Documentation |
| Global Product Type | Wireless Mice |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Type of Batteries Required | (1) AA |
| Mouse Technology | Optical |
| Size | 2.36 x 3.89 x 1.54 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Batteries Included | Yes |
| Connector/Port/Interface | USB 2.0 |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Maximum Wireless Range | 30 ft |
| Color(s) | Black |
| Operating System Compatibil | Windows® Vista™, 7, 8 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 097855074126 |
| MPN | 910-002225 |
| Brand | Logitech® |














Reviews
There are no reviews yet.