United Chair Shifter Guest Chair – Quadrille Fair Fabric Seat – Black Polypropylene Back – Polished Chrome Steel Frame – 1 Each
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute31Name | 1 Each |
| Attribute2Name | GREENGUARD Gold |
| Attribute28Name | F1HE1QA01 |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute17Name | Steel |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Height | Attribute18Value |
| Attribute12Name | No |
| Attribute3Name | Fabric |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Adjustable Arm | Attribute7Value |
| Width | 19" |
| Seat Depth | 17.75" |
| Attribute16Name | No |
| Attribute11Name | Black |
| Attribute15Name | No |
| Maximum Seat Height | Attribute9Value |
| Back Material | Attribute10Value |
| Seat Color | Attribute8Value |
| Attribute13Name | Upholstered |
| Attribute14Name | Canada |
| Attribute25Name | Shifter Guest Chair |
| Attribute24Name | Groupe Lacasse |
| Attribute27Name | Office |
| Attribute26Name | Shifter |
| Frame Color | Polished Chrome |
| Attribute20Name | 22.3" |
| Attribute23Name | Glide |
| Attribute22Name | United Chair |
| Attribute29Name | |
| Attribute30Name | Shifter Hospitality Stool with no arms offers flexible, adaptable and understated elegance that makes it a perfect fit with other collections. Add this stool to your breakroom or gathering areas for reliable seating with a cushioned, fabric-upholstered seat, polypropylene back and polished chrome frame. Black, polypropylene back is easy to clean. Sturdy, steel frame is made of 1/8" diameter tubing (14 to 16-gauge). Wall-saver legs help protect your walls. Nylon glides on the legs help protect your floor from scuffs. Stack chairs up to four high for easy transport and space-saving storage. Chair is Greenguard certified to emit low chemical emissions. |
| Attribute1Name | Chair |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | Groupe Lacasse |














Reviews
There are no reviews yet.