Lysol Crisp Linen Disinfectant Spray
Login to View Prices
309 in stock
Arold Sencha Healthcare Seating – Vinyl Seat – Vinyl Back – Mid Back – Four-legged Base – Blue – Armrest – 1 Each
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute17Name | Blue |
| Recycled | No |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute3Name | GREENGUARD Gold |
| Attribute27Name | Groupe Lacasse |
| Seat Width | 21" |
| Chair/Seat Type | Attribute8Value |
| Attribute2Name | 4 |
| Maximum Seat Height | Attribute9Value |
| Back Material | Attribute10Value |
| Country of Origin | Attribute18Value |
| Attribute20Name | No |
| Attribute15Name | Yes |
| Attribute16Name | Upholstered |
| Attribute35Name | 1 Each |
| Attribute33Name | |
| Seat Material | Vinyl |
| Attribute12Name | 25.75" |
| Attribute13Name | Four-legged |
| Attribute22Name | 24" |
| Attribute28Name | HEPM |
| Attribute26Name | Upholstered Back |
| Attribute30Name | Sencha |
| Attribute29Name | Sencha Healthcare Seating |
| Attribute23Name | 25" |
| Height | 39" |
| Attribute25Name | Arold |
| Attribute24Name | 506 lb |
| Attribute32Name | HEPMW4SL01 |
| Attribute31Name | Room |
| Marketing Information | <p>The Sencha Patient Chair is specially designed to meet the current needs of the healthcare market to give your guests a comfortable and soothing seating option. Its durable vinyl upholstery and metal legs give you a stylish look and enjoyable experience. Easy clean-out space at the back of the seat allows you to quickly wipe the surface to maintain sanitary conditions. Wall-saver leg design prevents damaging walls for convenient placement anywhere in the room. High-back chair is designed to support up to 506 lb. Chair pairs perfectly with bariatric chairs, guest chairs and tables from the Lacasse Sencha collection to create a coordinated room.</p> |
| Attribute11Name | Wood |
| Attribute14Name | Mid Back |
| Seat Depth | Attribute7Value |
| Attribute1Name | Chair |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | Groupe Lacasse |














Reviews
There are no reviews yet.