Lysol Crisp Linen Disinfectant Spray
Login to View Prices
309 in stock
Lacasse Concept 400E Chocolate Component – 72″ x 36″ x 29″ – 2 x Box, File Drawer(s) – Single Pedestal on Right Side – Material: Thermofused Laminate (TFL) – Finish: Classic Chocolate
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute2Name | GREENGUARD Gold |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute13Name | No |
| Pedestal Type | Single |
| Product Color/Finish | Attribute10Value |
| Attribute11Name | Canada |
| Product Material | Attribute9Value |
| Attribute12Name | Contemporary |
| Dimensions | 29" Height x 72" Width x 36" Depth |
| Attribute17Name | Lacasse |
| Attribute23Name | File |
| Attribute16Name | 4 |
| Attribute28Name | Lifetime |
| Attribute22Name | Concept 400E |
| Attribute15Name | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Attribute1Name | Pedestal Desk |
| Attribute24Name | 4NS3672UFL |
| Attribute20Name | Concept 400E Chocolate Component |
| Pedestal Position | Right |
| Attribute3Name | 2 |
| File Size Supported | Attribute7Value |
| Locking Storage | Attribute8Value |
| Attribute14Name | No |
| Attribute26Name | <p>The Concept 400E Right Single Pedestal Desk features clean, contemporary lines to give you a designer look that's both functional and attractive. Thermofused laminate resists scratches to keep the surface looking like new for longer. One pedestal with a box drawer and file drawer with a suspension bar includes a lock to prevent unauthorized access to your files (letter-size or legal-size). Recessed, full-height modesty panel offers extra privacy in open-space work areas. Desk complements tables, returns, credenzas, bridge-returns, hutches, bookcases, storage units, wardrobe storage units, file units and pedestals from the Lacasse Concept 400E collection for virtually limitless configurations.</p> |
| Manufacturer | Groupe Lacasse |
| Features | Attribute18Value |
| Attribute25Name | |
| Attribute27Name | 1 Each |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | Groupe Lacasse |














Reviews
There are no reviews yet.