Lysol Crisp Linen Disinfectant Spray
Login to View Prices
309 in stock
Eurotech Elevate Chair – Gray Fabric Seat – Gray Mesh Back – White Frame – 5-star Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute17Name | 5-star |
| Lumbar Support | Attribute18Value |
| Attribute20Name | Cushioned |
| Attribute24Name | 43.3" |
| Attribute25Name | 27" |
| Attribute26Name | 27" |
| Attribute30Name | The Raynor Group, Inc |
| Attribute31Name | Elevate Chair |
| Attribute27Name | White |
| Attribute28Name | Eurotech |
| Attribute29Name | Pneumatic/1-Touch Adjustment |
| Attribute35Name | Add a simple, elegant piece with superior comfort to your office with this Elevate Task Chair. Breathable, mesh back increases airflow and maximizes comfort for all-day sitting. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Seat-depth adjustment changes the seat depth relative to the back. Fabric, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Arm-height and arm-depth adjustments permit you to move the arms up or down and forward or back for proper ergonomic positioning. Swivel arm pads angle in or out. Five-star base with casters provides easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions. |
| Attribute36Name | 1 Each |
| Attribute37Name | Lifetime |
| Attribute32Name | Elevate |
| Manufacturer Website Addres | |
| Attribute38Name | 68.50 lb |
| Attribute2Name | GREENGUARD Gold |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20" |
| Attribute14Name | 21.30" |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Ergonomic | Yes |
| Attribute33Name | ELV2WHTFSGRY |
| Attribute12Name | Gray |
| Attribute15Name | Mesh |
| Attribute13Name | 18.50" |
| Attribute22Name | Yes |
| Attribute16Name | Gray |
| Armrest | Yes |
| Seat Depth | Attribute7Value |
| Seat Style | Attribute8Value |
| Attribute1Name | Chair |
| Attribute3Name | 5 |
| Chair/Seat Type | Attribute9Value |
| Adjustable Seat | Attribute10Value |
| Attribute11Name | Yes |
| Attribute23Name | Yes |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | The Raynor Group, Inc |















Reviews
There are no reviews yet.